Calhoun County Journal logo

A Glance at Calhoun County Sports

This Week's Schedule

Calhoun County, AL – It’s state championship week in Calhoun County; here is the high school sports schedule for the week of May 16-21

Baseball

AHSAA STATE TOURNAMENT
Monday’s games
At Jacksonville State
CLASS 3A
Trinity Presbyterian vs. Piedmont, 7 p.m.

Tuesday’s games
At Jacksonville State
CLASS 3A
Trinity Presbyterian vs. Piedmont, 10 a.m. (if to follow)
At Choccolocco Park
CLASS 4A
Mobile Christian vs. Etowah, 7 p.m.

Wednesday’s games
At Jacksonville State
CLASS 4A
Mobile Christian vs. Etowah, 10 a.m. (if to follow)
At Choccolocco Park
CLASS 2A
G.W. Long vs. Decatur Heritage, 4 p.m.
CLASS 5A
Holtville vs. Russellville, 7 p.m.

Thursday’s games
At Jacksonville State
CLASS 2A
G.W. Long vs. Decatur Heritage, 10 a.m. (if to follow)
CLASS 5A
Holtville vs. Russellville, 4 p.m. (if to follow)
At Choccolocco Park
CLASS 1A
Bayshore Christian vs. Lindsay Lane, 4 p.m.
CLASS 6A
Pelham or Hillcrest-Tuscaloosa vs. Hartselle, 7 p.m.

Friday’s games
At Jacksonville State
CLASS 1A
Bayshore Christian vs. Lindsay Lane, 10 a.m. (if to follow)
CLASS 6A
Pelham or Hillcrest-Tuscaloosa vs. Hartselle, 4 p.m. (if to follow)
At Choccolocco Park
CLASS 7A
Central-PC vs. Hewitt-Trussville, 7 p.m.

Saturday’s games
CLASS 7A
Central-PC vs. Hewitt-Trussville, 10 a.m. (if to follow)

Softball

AHSAA STATE TOURNAMENT
At Choccolocco Park
Tuesday’s games
CLASS 3A
Plainview vs. Carbon Hill, 9 a.m.
Beulah vs. Houston Academy, 9 a.m.
Mobile Christian vs. Prattville Christian, 9 a.m.
Oakman vs. Piedmont, 9 a.m.
Winners, 12:30 p.m.
Losers, 4 p.m.
Winners final, 4 p.m.

CLASS 6A
Springville vs. Mortimer Jordan, 10:45 a.m.
Helena vs. Robertsdale, 10:45 a.m.
Baldwin County vs. Calera, 10:45 a.m.
Athens vs. Pell City, 10:45 a.m.
Winners, 2:15 p.m.
Losers, 5:45 p.m.
Winners final, 5:45 p.m.

Wednesday’s games
CLASS 3A
Losers bracket, 9 a.m., 10:45 a.m.
Championship round, 1:30 p.m.

CLASS 5A
Alexandria vs. West Point, 10:45 a.m.
Elmore County vs. Rehobeth, 10:45 a.m.
Satsuma vs. Brewbaker Tech, 10:45 a.m.
Hayden vs. Moody, 10:45 a.m.
Winners, 2:15 p.m.
Losers, 5:30 p.m.
Winners final, 5:30 p.m.

CLASS 6A
Losers bracket, 10:45 a.m., 12:30 p.m.
Championship round, 5 p.m.

CLASS 7A
Hewitt-Trussville vs. Hoover, 9 a.m.
Fairhope vs. Mary Montgomery, 9 a.m.
Central-PC vs. Prattville, 9 a.m.
Thompson vs. Spain Park, 9 a.m.
Winners, 12:30 p.m.
Losers, 4 p.m.
Winners final, 4 p.m.

Thursday’s games
CLASS 4A
North Jackson vs. Brooks, 9 a.m.
Northside vs. Geneva, 9 a.m.
Dale County vs. Alabama Christian, 9 a.m.
Curry vs. Madison County, 9 a.m.
Winners, 12:30 p.m.
Losers, 4 p.m.
Winners final, 4 p.m.

CLASS 5A
Losers bracket, 10:45 a.m., 12:30 p.m.
Championship round, 5 p.m.

CLASS 7A
Losers bracket, 9 a.m., 10:45 a.m.
Championship round, 1:30 p.m.

Friday’s games
CLASS 1A
Cedar Bluff vs. Waterloo, 10:45 a.m.
Holy Spirit vs. Sweet Water, 10:45 a.m.
Brantley vs. Maplesville, 10:45 a.m.
Skyline vs. Woodland, 10:45 a.m.
Winners, 2:15 p.m.
Losers, 2:15 p.m.
Losers bracket, 5 p.m.
Winners bracket final, 5 p.m.

CLASS 2A
Spring Garden vs. Mars Hill Bible, 9 a.m.
Thorsby vs. G.W. Long, 9 a.m.
Orange Beach vs. Luverne, 9 a.m.
Hatton vs. Ider, 9 a.m.
Winners, 12:30 p.m.
Losers, 12:30 p.m.
Losers bracket, 4 p.m.
Winners final, 4 p.m.

CLASS 4A
Losers bracket, 9 a.m., 10:45 a.m.
Championship round, 3 p.m.

Saturday’s games
CLASS 1A
Losers bracket, 10 a.m., 12:30 p.m.
Championship round, 5 p.m.

CLASS 2A
Losers bracket, 9 a.m., 10:45 a.m.
Championship round, 1:30 p.m.

**When you click read more you will be taken to the EA Sports Today website.  Please make sure to come back to read more Calhoun County News. 

Paid Advertisement – Click for More Information

JLM Communications Ad

Paid Advertisement – Click for More Information

A Better Body Chiropractic

Paid Advertisement – Click for More Information

The Moon Jacksonville advertisement

Paid Advertisement – Click for More Information

McClellan Inn Ad